Konsultacja behawioralna
to indywidulane spotkanie, które w zależności od problemu odbywa się w domu opiekunów, w naszej siedzibie lub w przestrzeni miejskiej. Podczas spotkania dokładnie analizujemy przypadek, a następnie skrupulatnie dobieramy plan terapii. Poprzez wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń i treningów, dążymy do wypracowania zmian w zachowaniu.
Kiedy zdecydować się na konsultację behawioralną?
- zachowania agresywne względem ludzi lub zwierząt
- zachowania lękowe
- reaktywność
- rzucanie się na przechodniów, rowery, samochody itp.
- zaburzenia separacyjne
Powyższe przykłady, to zaledwie kilka powodów, dla których warto zasięgnąć porady behawiorysty. Nigdy nie należy czekać, aż problem się pogłębi i liczyć, że psu ,,samo przejdzie”. Konsultacja behawioralna to doskonałe rozwiązanie również w takich przypadkach jak:
- pojawienie się dziecka w domu
- przeprowadzka
- wprowadzenie drugiego psa/zwierzęcia do domu
- wprowadzenie psa ze schroniska
- pomoc w doborze psa ze schroniska
- pomoc w doborze odpowiedniej rasy przed adopcją
Jak należy przygotować się przed konsultacją?
-
- Postaraj się, aby podczas konsultacji obecni byli wszyscy opiekunowie psa/domownicy. Spojrzenie na problem z różnej perspektywy, stanowi często cenne źródło wskazówek dla ułożenia odpowiedniego planu terapii
- Badania. Przed konsultacją postaraj się przeprowadzić podstawowe badania krwi oraz udać się do weterynarza. Zanim rozpoczniemy terapię behawioralną musimy być pewni, że zachowanie psa nie wynika z fizycznych dolegliwości, w tym bólu.
- Nagrania. Przed konsultacją warto zgromadzić filmiki, na których behawiorysta będzie mógł zobaczyć na własne oczy zachowanie problemowe. Zgromadzone materiały będą niezwykle cenne np. w przypadku zaburzeń separacyjnych, gdzie opiekun nie jest bezpośrednim świadkiem, a widzi jedynie skutki działania psa. Uwaga! Nigdy nie zmuszaj psa do prezentowania zachowań problemowych, szczególnie gdy jest to agresja.
- Notatki. Czasami podczas konsultacji umyka wiele szczegółów. Na kilka dni przed, postaraj się zgromadzić trochę opisów sytuacji. Pamiętaj, że nie tylko zachowanie jest najważniejsze, ale również kontekst sytuacji, gdy się ono pojawiło, np. w konkretnym miejscu, o porze dnia, na widok psa itp.
- Szczerość. Podczas rozmowy należy szczerze przedstawić sytuację panującą w domu. Behawiorysta musi poznać realne problemy i dotychczasowe sposoby radzenia sobie opiekunów, aby odpowiednio dobrać plan terapii.
Informacje dodatkowe
- Koszt konsultacji: 250 zł (na terenie Torunia, poza miastem doliczane są koszty dojazdu)
- Czas konsultacji: 1 – 2 godzin
- Po spotkaniu wysyłamy e-mail z rozpisanym planem terapii oraz instrukcjami do ćwiczeń.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Zapraszamy serdecznie!